DX-uri, expeditii, ce-a mai lucrat fiecare....

...pe teme radioamatoricesti

Re: DX-uri, expeditii, ce-a mai lucrat fiecare....

Mesajde yo2loj » 15 Apr 2013, 11:10

Congrats, isi face treaba batranica. Cica gaina batrana...
Avatar utilizator
yo2loj
 
Mesaje: 25
Membru din: 22 Mar 2013, 21:32
Localitate: Timisoara

Re: DX-uri, expeditii, ce-a mai lucrat fiecare....

Mesajde yo9how » 15 Apr 2013, 13:20

Ce antena folosesti, Sorin? Stiu ca aveai un delta si parca una-doua verticale mai mici in dreptul geamului... tot alea au ramas sau folosesti altceva?
Multumesc,
yo9how
 
Mesaje: 7
Membru din: 24 Mar 2013, 10:23

Re: DX-uri, expeditii, ce-a mai lucrat fiecare....

Mesajde bizzu » 15 Apr 2013, 18:31

Pentru 160, 80 si 40m merg exclusiv pe un longwire de 35m + unun9:1 + soc RF + tuner (vezi descriere + poze pe qrz.com)
Pentru 20 si 17m oscilez intre longwire si delta loop single element de 10m in polarizare verticala + balun4:1 + soc RF + tuner, depinde pe care merge mai bine in respectivele cazuri.
In 15, 12, 10 si 6m folosesc exclusiv delta loop.
Verticalele mai mici sunt pentru ultrascurte si CB.

Este foarte interesant sa ai doua antene complet diferite cuplate la acelasi tuner si sa comuti de pe una pe cealalta ca sa vezi care si unde merge mai bine, fiecare are avantajele ei la un moment dat. In orice caz, mie mi-e clar ca lungimea fizica a antenei trebuie sa fie comparabila cu lungimea de unda, indiferent de tipul antenei. Un longwire de 35m nu va merge bine in 10 sau 6m, si nici un delta loop de 10m nu va merge bine in 80m. Orice tuner ai avea. Poate le vei "pacali" din tuner, sau mai bine zis vei "pacali" statia sa bage putere, insa de radiat n-o sa radieze cum trebuie. Si nici receptia nu va merge bine.
"fou tous les moments cours"
Avatar utilizator
bizzu
 
Mesaje: 117
Membru din: 22 Mar 2013, 21:44
Localitate: Timisoara

Re: DX-uri, expeditii, ce-a mai lucrat fiecare....

Mesajde bizzu » 23 Apr 2013, 02:07

Astazi s-a prestat o preafrumoasa ieseala in porcabil pe Cosava cu noul quad creat plecand de la celebrele undite de 8m. Rezultate excelente cu doar 40W dintr-un Avanti Grande: 5/9 in Brazilia, 5/5 in Uruguay si 5/7 in Sudan (lucrat in 555!) in conditiile in care in Timisoara propagarea era quasi-zero.
Antena este puternic directiva: intoarsa cu 90 de grade modifica semnalul si la emisie si la receptie de la 5/9 la aproape zero. SWR in 10m: 1,4~1,5 in toata banda de SSB. Ar fi bun un balun 3:1, eu am folosit de pe stoc 4:1 insa scade impedanta spre 37 ohmi....
Pentru detalii a se viziona filmuletzul din link: http://www.youtube.com/watch?v=LFizrD6Iet4
"fou tous les moments cours"
Avatar utilizator
bizzu
 
Mesaje: 117
Membru din: 22 Mar 2013, 21:44
Localitate: Timisoara

Re: DX-uri, expeditii, ce-a mai lucrat fiecare....

Mesajde yo2loj » 23 Apr 2013, 21:12

Felicitari domnu.
Avatar utilizator
yo2loj
 
Mesaje: 25
Membru din: 22 Mar 2013, 21:32
Localitate: Timisoara

Re: DX-uri, expeditii, ce-a mai lucrat fiecare....

Mesajde bizzu » 24 Apr 2013, 16:10

Multumecs, ceea ce va urez si voua: la cat mai multe ieseli de succesuri in portabil!
"fou tous les moments cours"
Avatar utilizator
bizzu
 
Mesaje: 117
Membru din: 22 Mar 2013, 21:44
Localitate: Timisoara

Re: DX-uri, expeditii, ce-a mai lucrat fiecare....

Mesajde bizzu » 28 Apr 2013, 22:47

Propagare buna astazi, lucrat de acasa in prima jumatate a zilei numai DX-uri: Maldive, Africa de Sud, India, Thailanda, Canare, Pakistan.
"fou tous les moments cours"
Avatar utilizator
bizzu
 
Mesaje: 117
Membru din: 22 Mar 2013, 21:44
Localitate: Timisoara

Re: DX-uri, expeditii, ce-a mai lucrat fiecare....

Mesajde calinkgb » 30 Apr 2013, 22:20

Ieri la plimbare prin Retezat, impreuna cu YO2MSB. Urcat la Barajul de la Gura Raului, instalat setup-ul de portabil. De data asta fara fum, dar, cu QSO-uri.
Ce-a iesit, se poate vedea aici: https://www.youtube.com/watch?v=rk4xAUOKQRE
Enjoy!
Mestecator la cazan....cu tridentu'
Avatar utilizator
calinkgb
 
Mesaje: 77
Membru din: 23 Mar 2013, 00:22
Localitate: Ghiroda-Veche

Re: DX-uri, expeditii, ce-a mai lucrat fiecare....

Mesajde bizzu » 30 Apr 2013, 23:43

In data de 02 mai se lasa cu activare in portabil de la Poiana Marului. Incerc inclusiv 40m, poate ne hauzim... O sa am cluster si messenger pe laptop, asa ca ne putem contacta.
"fou tous les moments cours"
Avatar utilizator
bizzu
 
Mesaje: 117
Membru din: 22 Mar 2013, 21:44
Localitate: Timisoara

Re: DX-uri, expeditii, ce-a mai lucrat fiecare....

Mesajde bizzu » 02 Mai 2013, 21:23

Precum anuntam anterior, prestat astazi in portabil de la Poiana Marului, loc cam impropriu pentru radioamatorism caci desi stau la cea mai inalta pensiune din localitate, sunt inconjurat aici de munti pe toate directiile si la cote de nivel de +300m fata de locatia mea. Singura solutie a fost sa dau cu verticala, care imi da un unghi de plecare de aprox. 45 de grade.
Canci propagare azi, dar rau de tot. S-a putut lucra practic doar banda de 40m si total sporadic 20m pana in pranz. Ceva activari WFF, ceva activari SOTA plus ceva trafic YO. Cam atat, nimic spectaculos.
Desi am setat PWR la maxim (100W) cu tupeu, acumulatorul de 18Ah nu a dat semne de oboseala, SSB-ul nu e mare consumator de resurse.
Daca nu se lasa cu concerte de la Maestrul Ilie maine, mai trag o sesiune de portabil dimineata din aceeasi locatie.
"fou tous les moments cours"
Avatar utilizator
bizzu
 
Mesaje: 117
Membru din: 22 Mar 2013, 21:44
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron