SOTA - radioamatorism pe varfuri de munte

...pe teme radioamatoricesti

Re: SOTA - radioamatorism pe varfuri de munte

Mesajde bizzu » 16 Oct 2013, 10:53

Sambata 26 octombrie 2013 va fi o noua zi de SOTA. De data aceasta mergem (eu si cu Zoli) pe Muntele Mic (YO/MC-096 - 1.802m - 8 puncte), proaspat declarat in sistemul SOTA. Fata de data trecuta, vom incerca sa lucram in banda de 40m atat SSB cat si CW pentru a da posibilitatea chaser-ilor din YO si tarile dimprejur sa ne lucreze. Vom folosi acelasi echipament, dar suplimentar voi activa si in 2m FM (145.250MHz - S10) cu ajutorul portabilei Wouxun la care voi adapta o antena de masina dual-band.
"fou tous les moments cours"
Avatar utilizator
bizzu
 
Mesaje: 117
Membru din: 22 Mar 2013, 21:44
Localitate: Timisoara

Re: SOTA - radioamatorism pe varfuri de munte

Mesajde yo6pib » 18 Oct 2013, 15:04

Super, să văd și eu ceva mișcare de pe la noi, că doar de asta am extins așa de mult ARM-ul pentru YO.
Sper să și ne auzim sâmbătă, deși eu sunt de obicei peste 20m (datorită lungimii undiței) dar dacă chiar nu merge poate încerc să mai agăț un firicel în plus, cât să se acordeze antena și pe 40m.
De altfel eu merg (cel mai probabil, dar ține și de starea drumului și de starea vremii) pe YO/EC-312 deasupra lacului Doftana, așa că mă voi întoarce și eu cred cu ceva poze care să mai aducă pofta pentru SOTA :)
Condițiile de lucru deja standard, undița de 6m, FT-817 și tuner, frencvențele de obicei în jurul 14.285 (dacă nu e concurs) și 24.940, dar dacă timpul și bateria îmi permite mai baleiez și prin alte benzi. Poate reușesc să lungesc antena
dacă găsesc ceva suport pe vârf și pe 40m ca să am șanse pentru ceva mai local.
73!
Csaba - YO6PIB
Avatar utilizator
yo6pib
 
Mesaje: 3
Membru din: 18 Oct 2013, 14:52

Re: SOTA - radioamatorism pe varfuri de munte

Mesajde bizzu » 19 Oct 2013, 19:27

Mai ai timp sa confectionezi cate ceva, am amanat iesirea pe Muntele Mic pentru sambata 26 octombrie.
Intrebare: de ce nu faci un inverted V pentru 40m cu plecare din varful unditei? Este chiar mai simplu de montat/demontat decat verticala cu contragreutati si poti lucra fara tuner in 40m si cu tunerul in mai multe benzi. Cand ai la dispozitie doar 5W, parca e mai eficient sa vorbesti aproape decat sa ajunga acest mic semnal la DX.
"fou tous les moments cours"
Avatar utilizator
bizzu
 
Mesaje: 117
Membru din: 22 Mar 2013, 21:44
Localitate: Timisoara

Re: SOTA - radioamatorism pe varfuri de munte

Mesajde yo6pib » 21 Oct 2013, 13:24

Nu e chiar așa de ușor nici inv-V-ul de 40m, eu am unul facut dar e mult mai grea decât verticala, având și balun și coax mai lung să ajungă jos, nu prea mai ține undița așa de bine. E bun atunci când pot să trag sus pe un copac, dar din câte am observat funcționează destul de prost în pădure densă (mai prost decât verticala) iar nu prea avem vârfuri unde să fie copaci singuratici. O mai duc pe vârfuri unde există ceva stâlp mai țapăn să leg undița la aia și așa să țină inv-V-ul, dar nici vârfuri din astea nu prea avem. Iar cu ancorare simplă a undiței nu e așa de fiabil cum e verticala. La verticală folosesc chiar contragreutățile pe post de ancorare, iar restul fiind foarte ușor ține și în vânt puternic; chiar weekendul aceasta am avut noroc să testez:
yo-ec-312-mc-035-2013.10.19-003.jpg
Aceea antenă e defapt așezat perfect vertical, dar măcar ancorele țineau bine.
Iar cu 5W se poate lucra destul de lejer spre Europa de Vest, în ultima vreme chiar bubuia propagarea.
Oricum dacă prind vreun vârf să mearga și dipolul, bineînțeles că voi lua. Totuși nu cred că reușesc să fiu lângă stație weekendul ce urmează (având din păcate ceva treburi mai familiale)
73!
Csaba - YO6PIB
Avatar utilizator
yo6pib
 
Mesaje: 3
Membru din: 18 Oct 2013, 14:52

Re: SOTA - radioamatorism pe varfuri de munte

Mesajde bizzu » 22 Oct 2013, 01:21

Excelenta poza, frumos locul, cu deschidere maxima, parca te invita la a te intinde in iarba aceea si a uita de tot si de toate, si de a privi doar cerul in linistea naturii.
Cred ca voi schimba putin tactica: cate un varf / zi / activare in YO, ca sa pot sa ma bucur de frumusetea naturii, fara sa fie nevoie sa alerg contra cronometru catre varful urmator. Ce zici, Zoli?
"fou tous les moments cours"
Avatar utilizator
bizzu
 
Mesaje: 117
Membru din: 22 Mar 2013, 21:44
Localitate: Timisoara

Re: SOTA - radioamatorism pe varfuri de munte

Mesajde bizzu » 27 Oct 2013, 01:10

26 octombrie 2013: activare SOTA pe Muntele Mic YO/MC-096. O zi superba de toamna, cu cer perfect senin, temperaturi la pranz de peste 20 de grade chiar si sus pe varf, si cu un vant slab ca o adiere, numai bun sa te mai racoreasca putin.
Plecam dimineata la ora 8, eu si cu Zoli, ajungem la Caransebes unde ne fortam norocul cu centura orasului - degeaba. NU ne duce pana la iesirea catre Borlova / Muntele Mic, asa ca ne intoarcem in oras. Centura aia va fi probabil data in functiune pe la sfarsitul secolului, primarul nu are nici un interes sa piarda cele cateva sute de lei incasate pentru FIECARE camion care trece prin oras pentru ca nu are alta posibilitate. Halucinant, dar atat de specific rrromaniei.
Urcam spre varf pe o sosea perfect asfaltata, cateva gropi jos la plecare dar in rest un drum impecabil. Pante relativ calme, se poate urca lejer cu orice masina obisnuita. Ajungem sus, unde vizitam prima data statiunea Muntele Mic, apoi parcam masina la Cruce, de unde continuam ascensiunea pe jos, cu tot echipamentul in spate, catre pajistea din varf. Cam 20 de min. de urcat pe o panta lejera, inclinatie aprox. 20 de grade, pe o pajiste incredibil de moale, parca ar fi un covor gros.

2013-10-26 Muntele Mic 012.jpg

Ajungem pe "varf", de fapt o pajiste imensa unde varful este marcat doar de o borna topo, ideala pentru a fi folosita si ca suport de pilon. Facem cateva poze ca sa marcam evenimentul.

2013-10-26 SOTA YO-MC-096 Muntele Mic 003.jpg

Cu aceasta ocazie marcam cu ajutorul GPS-ului pozitia exacta a bornei topo care indica varful, sa fie pentru orice eventualitate:

2013-10-26 SOTA YO-MC-096 Muntele Mic 004.jpg

Desfasuram tehnica de profil si incep activarea in 40m. Propagare slaba, doar cateva QSO-uri cu statii din OM. Decid ca ar fi timpul sa abordez o banda noua, cea de 12m, unde este si liniste radio in ziua in care pe langa activarea noastra se desfasoara contest-ul CQ WW SSB (doar benzile clasice). Si acolo am parte de o propagare slaba, insa reusesc la limita sa lucrez ceva mai mult de 10 statii, majoritatea din zona britanica si majoritatea cu controale de maxim 5/5. Posibil sa avem de a face cu efectele unor explozii solare in curs de derulare.

2013-10-26 SOTA YO-MC-096 Muntele Mic 021.jpg

Schimb de operatori, dupa care Zoli YO2BP activeaza in CW 20m apoi si in alte benzi, cu rezultate mai bune decat mine.

2013-10-26 SOTA YO-MC-096 Muntele Mic 006.jpg

Intre timp, montez o antena de masina printr-un adaptor la portabila Wouxun si fac cateva legaturi simplex in 2m cu statii din zona de vest, majoritatea amici care au dorit sa schimbam cateva controale: YO2MSP de la Timisoara, YO2MOP de la Otelu Rosu, YO2MOI aflat pe varful Tarcu, YO2MLM de la Arad si YO2LZA de la Resita. Apropo de varful Tarcu: loviturile de ciocan ale colegilor de pe Tarcu, care efectuau o interventie la repetorul de acolo, se auzeau PERFECT la noi pe Muntele Mic. Ciudata propagare audio...

2013-10-26 SOTA YO-MC-096 Muntele Mic 017.jpg

Pe la ceasuri de dupa-amiaza strangem echipamentul, coboram la masina si incepem coborarea, cu o scurta escala pentru a marca locul de unde pleaca din sosea drumul forestier catre Tarcu. Ne oprim pe centura Lugojului pentru masa de pranz servita la ora 19 (progresam, data trecuta am servit pranzul la ora 22 - HI) si undeva in jur de ora 20:30 ajungem cu bine in Timisoara.
DACA va fi timp frumos, sambata viitoare continuam povestea SOTA de pe Semenic, proaspat introdus si el alaturi de Muntele Mic pe lista SOTA.
"fou tous les moments cours"
Avatar utilizator
bizzu
 
Mesaje: 117
Membru din: 22 Mar 2013, 21:44
Localitate: Timisoara

Re: SOTA - radioamatorism pe varfuri de munte

Mesajde bizzu » 31 Oct 2013, 19:08

Probabil ultima activare SOTA din anul 2013 va avea loc sambata, 02 noiembrie, pe muntele Semenic YO/WC-091. Echipa va fi aceeasi, YO2MSB + YO2BP, acelasi echipament si plan de benzi: 40m, 20m si 2m. Vom fi QRV in jurul orei 13.
Am oscilat mult daca sa activez acest varf sau nu, tinand cont ca in sistemul SOTA varful Semenic a fost declarat gresit. Coordonatele corespund varfului Gozna, iar inaltimea sa reala este de 1.447m si nu de 1.146m cum este declarat in sistemul SOTA. Asta face ca varful sa fie cotat cu 6 puncte, desi conform inaltimii sale reale ar trebui sa fie de 8 puncte. Insa am ajuns la concluzia ca il activam asa cum este, iar atunci cand se vor face corecturile in sistem vom reface si noi postarea, daca aceasta nu se corecteaza automat.
"fou tous les moments cours"
Avatar utilizator
bizzu
 
Mesaje: 117
Membru din: 22 Mar 2013, 21:44
Localitate: Timisoara

Re: SOTA - radioamatorism pe varfuri de munte

Mesajde yo6pib » 01 Noi 2013, 23:51

Felicitări pentru activarea de data trecută, am încercat și eu sa vă prind dar pe 40m nu am auzit nimic (care era oricum de asteptat că aici la mine am un zgomot de peste S9 în benzile joase, asta e, nu e prea fericit printre atâtea linii electrice), și evident mai sus nici atât. Dar voi încerca și mâine să vă urmăresc poate voi avea noroc.
Din păcate deocamdată Semenicul rămâne așa, tipul din Marea Britanie care se ocupă cu validarea vârfurilor a ajuns în spital și nu a avut nici o șansă să se ocupe luna aceasta cu noi, și nu știu că încă cât de curând vom putea rectifica înălțimea vârfului. Totuși având în vedere că s-a trecut ceva timp de introducerea lui, cel mai probabil corectarea se va întâmpla ca și în cazul vârfului Fântâna Rece (actualul YO/WC-189) adică se va deactiva codul de referință YO/WC-091 și se va crea o nouă referință pentru Piatra Gozna cu înălțimea și punctajul corect. Englezii insistă la aceasta pentru a păstra consistența bazei de date, deși nu înțeleg de ce e nevoie de așa ceva, dar oricum nu pot înțelege cum poate un om normal folosi MSSQL server, dar asta e (apropo din cauza aceasta apar denumirile vârfurilor noastre cu tot felul de ciudățenii, dintre care semnul întrebării e cel mai de înțeles). Asta înseamnă că activarea voastră va rămâne cu 6 puncte dar dacă avem noroc și din 1 decembrie se va aplica modificarea mai puteți să mergeți încă o dată pe Semenic și luați și punctele pentru noua referință.
Oricum succes pentru mâine și poate ar fi bine să luați în seamă și 12m că în ultima vreme e propagare fenomenală acolo.

PS.: sper că a fost o glumă introducerea că ultima activare anul aceasta, mai sunt luni din care una ofere puncte bonus, așa că mai aveți șanse de a ajunge pe vreun vârf.
73!
Csaba - YO6PIB
Avatar utilizator
yo6pib
 
Mesaje: 3
Membru din: 18 Oct 2013, 14:52

Re: SOTA - radioamatorism pe varfuri de munte

Mesajde bizzu » 03 Noi 2013, 02:57

Conform planificarii, astazi s-a prestat in mod preafericit activarea pentru prima data a Semenic-ului in SOTA.
Din pacate, A FOST ultima activare de anul acesta. Incepand de saptamana viitoare vin ploile si vremea urata. Ploaia vine la pachet cu mult noroi pe munte, asa ca ne pastram fortele si ne pregatim pentru campania de primavara, vor fi multe de facut anul viitor. Poate Iepurasul de Paste va da din urechi si va produce si o masina de teren, ca sa putem ajunge in conditii decente peste tot acolo unde ne-am propus. Pana acum ne-am descurcat cu varfuri SOTA la care se putea ajunge in vecinatate cu masini obisnuite pe drumuri asfaltate, dar povestea asta s-a cam terminat.
Mici modificari fata de activarea precedenta, am renuntat la antena de 20m si am desfasurat doar antena de 40m. S-a facut si un update la setup-ul lui Zoli, asa ca s-a prestat azi tunerizare cu ajutorul unui LDG AT-100Pro2. MARE diferenta fata de LDG AT-7000.

2013-11-02 SOTA YO-WC-091 Semenic 16.jpg

Chiar daca nu am apucat sa citesc comentariul tau anterior, Csaba, modul in care s-a comportat banda de 40m (sub asteptari) si tentativa esuata de a acorda antena de 40m in banda de 20m m-au facut sa prestez brusc QSY in 12m, unde si antena si-a facut treaba, si propagarea a dat dovada de harnicie si altruism. Ba chiar a dovedit excese de zel, asa ca s-au prestat QSO-uri preafericite in SSB cu USA si in CW cu USA & Canada.

2013-11-02 SOTA YO-WC-091 Semenic 20.jpg

Vremea a fost acceptabila, mult soare, 11 grade Celsius, dar si un vant care a suflat continuu cu 30~40 km/h din SW. Drumul este proaspat refacut la standard european pe prima parte (2 benzi inclusiv parapeti metalici si lucrari de consolidare a versantilor) si acceptabil pe ultima parte, se poate urca cu orice fel de masina fara stres.

2013-11-02 SOTA YO-WC-091 Semenic 11.jpg

In pregatirea activarii din 2m FM, am facut o scanare a repetoarelor memorate in portabila mea de ultrascurte. Cu aceasta ocazie, am constatat ca de pe Semenic se deschidea perfect Vladeasa in UHF. Punctul culminant a fost un QSO cu YO8SDE/P. El se afla in M-tii Calimani langa Piatra Neamt, eu pe Semenic langa Resita, si vorbeam amandoi in conditii perfecte pe repetorul Vladeasa, aflat in apropiere de Oradea. Not bad!
La intoarcerea spre casa ne-am oprit imediat dupa intrarea in Resita, unde pe mana stanga am amusinat un restaurant cu mancare buna-buna si preturi rezonabile: Casa Banateana. De vizitat.
"fou tous les moments cours"
Avatar utilizator
bizzu
 
Mesaje: 117
Membru din: 22 Mar 2013, 21:44
Localitate: Timisoara

Re: SOTA - radioamatorism pe varfuri de munte

Mesajde bizzu » 10 Noi 2013, 23:40

In mod neasteptat chiar si pentru mine, m-am hotarat in ultimul moment sa plec sambata 09 noiembrie cu Zoli YO2BP in Ungaria, pentru a activa doua dintre varfurile lor cele mai inalte: HA/EM-001 Kekesteto 1.011m si HA/EM-002 Galyateto 964m. Ambele varfuri cotate cu 10 puncte, in ciuda inaltimii lor relative. Nah, pentru o tara care se confunda cu o campie e bine si asa, nu toti are noroc care este.
Dupa 4 ore si jumatate de mers cu masina am urcat prima data pe Galyateto. Surpriza a fost ca varful nu este deloc izolat, ci in mijlocul unei localitati, la cativa metri de gardul releului de comunicatii, intr-o padure de foioase. Vremea a fost destul de inchisa, cu nori care promiteau ploaie si temperatura in jur de 10 grade. Propagare buna, s-au prestat QSO-uri exclusiv in 20m CW + SSB, inclusiv DX-uri, s-au facut poze si apoi ne-am mobilizat pentru a putea ajunge si la varful nr. 2.

2013-11-09 SOTA HA-EM-002 Galyateto 01.jpg

Kekesteto este cel mai inalt varf din Ungaria si singurul peste 1.000m declarat in sistemul SOTA. Aceeasi surpriza, varful se afla in mijlocul unei statiuni montane, cu partii de schi care pleaca la cativa metri de varf. Din nou, un turn imens de comunicatii exact langa varf. Ne-am instalat tehnica pe-o pajiste la cateva zeci de metri de varf, in singurul loc defrisat unde nu incurcam plimbarile sutelor de turisti aflati acolo pe varf. Din nou propagare buna, cu pile-up-uri tot in 20m CW + SSB.

2013-11-09 SOTA HA-EM-001 Kekesteto 07.jpg

La ambele varfuri se poate ajunge foarte usor: drumuri bune, asfaltate, cu serpentine largi fara "ace de par", deci fara necesitatea de a reduce prea mult viteza (buni proiectanti de drumuri!). Se poate parca in apropierea varfurilor, cu mentiunea ca la Kekesteto se plateste parcarea 200Ft./ora. Se merge catre Budapesta pe autostrada M5, se intra pe centura capitalei M0 catre nord si se continua pe M3 catre Nyiregyhaza pana la Gyongyos, de unde se intra pe drumuri nationale. Taxa de autostrada: 2975Ft./10 zile. Exista posibilitatea de a servi masa in apropiere de ambele locatii.
"fou tous les moments cours"
Avatar utilizator
bizzu
 
Mesaje: 117
Membru din: 22 Mar 2013, 21:44
Localitate: Timisoara

Anterior

Înapoi la Discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron