World Flora & Fauna (WFF) Program

...pe teme radioamatoricesti

World Flora & Fauna (WFF) Program

Mesajde calinkgb » 24 Mar 2013, 19:16

Programul WFF - World Flora & Fauna - reprezinta activarea de catre radioamatori a zonelor protejate, parcuri nationale, etc, conform hartii European Natura 2000 - http://www.eea.europa.eu/themes/biodiversity/interactive/natura2000gis/natura-2000-european-protected-areas

Regulile de activare, si alte bunatati le puteti gasi aici - http://www.wff44.org/assets/files/programs/wff/WFF%20Rules%20ver%201_0%20Approved.pdf

Ma gandeam ca in acest topic, sa se posteze viitoare activari, frecventele in care-i putem gasi pe activatori, eventual poze sau filmulete de la asemenea iesiri, etc.

Have fun!
Mestecator la cazan....cu tridentu'
Avatar utilizator
calinkgb
 
Mesaje: 77
Membru din: 23 Mar 2013, 00:22
Localitate: Ghiroda-Veche

Re: World Flora & Fauna (WFF) Program

Mesajde yo2mtg » 24 Mar 2013, 19:46

De obicei frecventa folosita e cea care se termina in 44.
Ori ca e vorba de CW ori de Phone, acum normal ca in functie de cat de ocupata e banda cu + / -

Din ultimele observatii lumea nu mai foloseste 73 & 44, probabil ca discutiile cu organizatorul miscarii WFF
ia facut pe unii sa uite acest aspect. Probabil si pentru a scurta QSO-ul se zice doar 73.
Mie unul imi placea 44, era ceva unic si se stia ca "omu" a se citi ACTIVATORUL lucra dintra zona protejata
Asa... se mai pierde putin din sentimentul ca faci ceva deosebit

De ce 44 , pentru simplu motiv ca FF e Flora & Fauna F=4 (four)
Ar fi multe de spus, asa ca pentru cei interesati de dezvoltarea subiectului pe o directie va stau la dispozitie
Astept dialogul sau intrebarile de la voi
yo2mtg
 
Mesaje: 47
Membru din: 23 Mar 2013, 22:33

Re: World Flora & Fauna (WFF) Program

Mesajde yo2mtg » 06 Apr 2013, 22:11

Ieri vineri 5 aprilie o noua dubla
Adica am activat si o zona de WFF dar si WCA, o "miscare" pentru castele, palate si fortificatii
Am activat cu indicativul personal/ P de la Savarsin de langa malul Muresului dar si in apropierea Castelului Regal
Chiar daca benzile erau pline de dx-uri am reusit si eu sa fac in jur de 113 legaturi in banda de 20 si 40 de m
Cinstit sa fiu mi-a fost cam dor de o noua activare
Si ma bucur ca am reusit, chiar daca la final am strans jucariile pe ploaie
A meritat
yo2mtg
 
Mesaje: 47
Membru din: 23 Mar 2013, 22:33

Re: World Flora & Fauna (WFF) Program

Mesajde calinkgb » 28 Apr 2013, 22:30

Azi, o noua activare WFF de data asta de catre YO2LZP, Vlad
Zona de referinta - YOFF 521, Muntii Gutaiului. S-au auzit descifrabil, am reusit un QSO cu ei.
Probabil ca in plimbarea pe care o fac vor mai activa si alte zone.
Expeditia off-road e alcatuita din YO2LQL - Horatiu, YO2MLL - Ovidiu, YO2LZP - Vlad si YO2MMX - Lili.
Mestecator la cazan....cu tridentu'
Avatar utilizator
calinkgb
 
Mesaje: 77
Membru din: 23 Mar 2013, 00:22
Localitate: Ghiroda-Veche

Re: World Flora & Fauna (WFF) Program

Mesajde yo2mtg » 01 Mai 2013, 00:19

Expeditie YP0WFF in Maramures si nordul tarii
(chiar daca ma repet cu cele zise de Calin, iaca postez si eu ...)

O echipa formata din 2 masini de teren 4X4 si 4 radioamatori au plecat din Timisoara in Maramures si prin nordul tarii
Au plecat cu gandul de a petrece o saptamana in natura practicand si celalalt hobby prezent in sange pe langa radioamatorism
Avantajul e ca pe langa plimbarea pe laga drumuri ( a se citi off-road ) ajung si in zone care prezinta interes si pentru vanatorii de WFF , World Flora si Fauna
Inainte de plecarea din Timisoara am mai corespondat cu Vlad si i-am facut o lista lunga cam cu ce ar putea gasi pe drumul lor, cu siguranta nu vor putea activa tot ce le-am scris eu acolo, dar macar in functie de drumul (off-road) pe care vor ajunge pot alege zona in care se gaseste o noua referinta YOFF

Pana in momentul de fata o activare reusita, chiar duminica dupa amiaza din
YOFF-521 Muntii Gutâi . Din pacate in banda de 40 m a fost QRM mare , legaturile au fost putine, dar succesul mai mare l-au avut in banda de 20 m unde au totalizat peste 100 de legaturi. Logul si poze putin mai incolo, la intoarcerea acasa.

O noua speranta de activare e posibila chiar azi de 1 Mai din
YOFF-023 Muntii Maramuresului
Sa speram ca drumul ii va duce la locul potrivit si vremea va tine cu ei
Daca ii auziti in banda cu YP0WFF nu ezitati si postatii pe cluster, pentru ca ajuta enorm la timpul alocat traficului radio si desigur la stabilirea de cat mai multe legaturi cu cei din YO. Sunt totusi limitati de timp dar si de bateria masinii cu care se deplaseaza. Daca si vremea va tine cu ei in urmatoarele zile vor mai fi cateva activari, asa ca fiti atenti la banda de 40 si 20 m . Voi reveni cu amanunte in momentul in care mi le vor transmite , din pacate zonele vizitate de ei in general nu beneficiaza de acoperire GSM, asa ca doar radioul e cel care ne mai spune pe unde sunt si ce mai fac.

Sa le uram succes celor din expeditie
YO2LZP -Vlad
YO2MMX- Lili
YO2MLL - Ovi
YO2LQL - Horatiu
yo2mtg
 
Mesaje: 47
Membru din: 23 Mar 2013, 22:33

Re: World Flora & Fauna (WFF) Program

Mesajde calinkgb » 01 Mai 2013, 11:09

Dada..
Suntem pe faza, daca apar baietii in banda!
Mestecator la cazan....cu tridentu'
Avatar utilizator
calinkgb
 
Mesaje: 77
Membru din: 23 Mar 2013, 00:22
Localitate: Ghiroda-Veche

Re: World Flora & Fauna (WFF) Program

Mesajde calinkgb » 01 Mai 2013, 20:02

Si au aparut!
Chiar acum, Vlad, YO2LZP, opereaza in 7153 Mhz, din YOFF 023 :)
Mestecator la cazan....cu tridentu'
Avatar utilizator
calinkgb
 
Mesaje: 77
Membru din: 23 Mar 2013, 00:22
Localitate: Ghiroda-Veche

Re: World Flora & Fauna (WFF) Program

Mesajde yo2mtg » 08 Iun 2013, 21:06

Astazi tocmai o fost o chestie frumoasa, dar putin popularizata GREEN PARTY
Au fost multe statii care au activat din WWFF
Reclama inainte de contest nu a fost asa ca mi-a scapat.

Dar nici vremea nu a fost prea potrivita pt asa ceva, cel putin asta suna a scuza ca nu am vanat decat de acasa pana au incepit descarcarile
electrice si ploaia
yo2mtg
 
Mesaje: 47
Membru din: 23 Mar 2013, 22:33

Re: World Flora & Fauna (WFF) Program

Mesajde yo2mtg » 04 Noi 2013, 22:51

Diplome ce se pot obtine gratuit de aici
http://wff-yo.blogspot.ro/
Pasii sunt simpli si diploma se obtine fara a trimite nici un log, asa ca totul e incarcat in baza de date a lui WWFF
Succes

Sper sa nu vi se taie elanul si sa ne mai auzim si din alte activari.....
yo2mtg
 
Mesaje: 47
Membru din: 23 Mar 2013, 22:33

Re: World Flora & Fauna (WFF) Program

Mesajde calinkgb » 05 Noi 2013, 17:30

Da, merge :)

H 44 YO2MSP 2013 010.jpg
Mestecator la cazan....cu tridentu'
Avatar utilizator
calinkgb
 
Mesaje: 77
Membru din: 23 Mar 2013, 00:22
Localitate: Ghiroda-Veche

Următorul

Înapoi la Discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron