QRP - performanta sau masochism?

...pe teme radioamatoricesti

QRP - performanta sau masochism?

Mesajde bizzu » 24 Mar 2013, 00:53

Pentru mine QRP-ul s-a dovedit a fi o latura a radioamatorismului extrem de interesanta. Si asta pentru ca oricine poate face un DX cu 1kW, aproape oricine cu 100W, dar ca sa faci un QSO la distanta cu 5 sau 10W e nevoie de ceva mai mult.
Definitia agreata a QRP-ului este aceea a unei legaturi radio realizata cu o putere de max. 5W in CW si de max. 10W PEP in SSB. Exista si varianta extrema, QRPP-ul, unde puterea nu depaseste 1W.
QRP-ul inseamna antene bune si bine acordate, modulatie bine reglata, rabdare (uneori EXTREM de multa rabdare...), perseverenta, prezenta de spirit atunci cand apare o fereastra de tacere in zoo-ul din pile-up-uri.
Si mai inseamna ceva. A te plimba in frecvente tu insuti si a nu te increde in ceea ce spune cluster-ul. Atunci cand TU esti cel care gaseste primul DX-ul, in acea frecventa esti doar tu si cu el. Sunt sanse destul de mari ca sa fii auzit cu cei 5...10W. Odata ce DX-ul a fost postat pe cluster, in maxim 30 sec. in acea frecventa va fi zoo si putem uita de orice intentie de QRP.
Experienta mea de pana acum in QRP mi-a dovedit faptul ca Europa se poate lucra fara nici o problema cu 10W SSB, iar uneori, in conditii bune de propagare, 10W sunt suficienti pentru DX in SSB. In ceea ce priveste telegrafia sau modurile digitale in QRP, ii las pe cei care au incercat asta sa ne spuna cum stau lucrurile.
Acest topic se doreste a fi locul unde sa ne povestim experientele din QRP. Doar pentru prietenii care stiu de ce.
"fou tous les moments cours"
Avatar utilizator
bizzu
 
Mesaje: 117
Membru din: 22 Mar 2013, 21:44
Localitate: Timisoara

Re: QRP - performanta sau masochism?

Mesajde bizzu » 24 Mar 2013, 00:56

In completare la prima postare, un mic articol pe tema QRP-ului:
http://home.frognet.net/~mcfadden/wd8rif/what_is_qrp.htm
"fou tous les moments cours"
Avatar utilizator
bizzu
 
Mesaje: 117
Membru din: 22 Mar 2013, 21:44
Localitate: Timisoara

Re: QRP - performanta sau masochism?

Mesajde yo2mtg » 31 Mar 2013, 20:43

Asa e...

E si QRP-ul o chestie interesanta, pe care nu poti sa o ignori
Lucrez destul de multe statii (in activarile de WFF sau WCA) care lucreaza cu puteri mici de pana la 10 w
Unele vin cu semnal deosebit de puternic, ceea ce denota ca au o antena de multe ori cu ceva "elemente"
Am lucrat statii cu 1-2 W !! Atata declarau ei si nu cred ca aveau ceva de castigat daca ar fi folosit alta putere.
Ma bucur de cate ori ii aud si le raspund cu mare placere.
Din pacate, un aspect deloc de ignorat, e ca cu QRP-isti lucrez de fiecare data, doar catre finalul activarii
Celelate statii creaza o adevarata mascarada in care razbeste cel care strica propriul indicativ de 3-4 ori sau care foloseste puterea mai mare.
Cu parere de rau, trebuie sa spun, ca, ca sa fii QRP-ist trebuie sa ai rabdare,multa rabdare.
Statia pe care o chemi cu siguranta te va auzi, daca ceilalti participanti la trafic ar respect DX code-ul.
Ma opresc aici ca sa nu dezvolt subiectul pe o directie care ma enerveaza la culme...(parerea unui luser de doar 50- 100w )....
yo2mtg
 
Mesaje: 47
Membru din: 23 Mar 2013, 22:33

Re: QRP - performanta sau masochism?

Mesajde bizzu » 12 Mai 2013, 01:28

Ora 01 din noapte. Banda de 15m in mod surprinzator e activa. Invart de roata moshului Yaesu FT-7 si ma opresc la o statie cu accent american care cheama. Zic: ce ma costa daca strig dupa el in QRP? Si strig. Si ma aude. Din prima. W3DIY Rick e amicul, suntem la al doilea QSO, de data asta il lucrez in QRP. Faza haioasa este ca sunt convins ca emit cu Delta Loop-ul. Negativ. Rick ma intreaba cu ce antena emit. Ma uit la tuner si... oopsss, sunt pe longwire !!! Radem amandoi si imi spune ca si el a patit faze asemanatoare. Termin QSO-ul si loghez legatura pe qrz.com, apoi intru pe eQSL. Ma asteapta o surpriza - cea mai rapida confirmare: in nici 2 minute, am deja eQSL de la Rick. Ce cool e baiatul asta! Dupa ce l-am postat pe cluster mentionand QRP-ul, gagiul a mai lucrat vreo 4 QRP-isti unul dupa celalalt, probabil atrasi de faptul ca Rick AUDE statiile in QRP.
"fou tous les moments cours"
Avatar utilizator
bizzu
 
Mesaje: 117
Membru din: 22 Mar 2013, 21:44
Localitate: Timisoara

Re: QRP - performanta sau masochism?

Mesajde bizzu » 02 Iun 2013, 21:28

9M2MSO 21235.0 YO2MSB [AS] West Malaysia tnx QSO in QRP, 73 18:01z

West Malaysia cu 10W, Yaesu FT-7 si longwire-ul. SWL in frecventa: Emil YO2LGE.
"fou tous les moments cours"
Avatar utilizator
bizzu
 
Mesaje: 117
Membru din: 22 Mar 2013, 21:44
Localitate: Timisoara

Re: QRP - performanta sau masochism?

Mesajde calinkgb » 03 Iun 2013, 17:44

Bun, bun!
Felicitari!
Mestecator la cazan....cu tridentu'
Avatar utilizator
calinkgb
 
Mesaje: 77
Membru din: 23 Mar 2013, 00:22
Localitate: Ghiroda-Veche

Re: QRP - performanta sau masochism?

Mesajde bizzu » 05 Iun 2013, 22:31

YE6YE 21283.0 YO2MSB [OC] Indonesia tnx QSO in QRP, 73 19:08z

YB2BBY 21270.0 YO2MSB [OC] Indonesia tnx QSO in QRP, 73 19:29z

Indonezia cu 10W, Yaesu FT-7 si longwire-ul. De doua ori, ca sa nu fie discutii. Din nou SWL in frecventa: Emil YO2LGE, nu stiu cum reusim sa fim amandoi in acelasi timp in aceeasi frecventa...
Cu aceasta preafericita ocazie, se noteaza si un nou record de distanta in QRP: 10504km cu YB2BBY. :D
"fou tous les moments cours"
Avatar utilizator
bizzu
 
Mesaje: 117
Membru din: 22 Mar 2013, 21:44
Localitate: Timisoara

Re: QRP - performanta sau masochism?

Mesajde bizzu » 22 Iul 2013, 00:07

VE3AXW 21256.0 YO2MSB 15m [NA] Canada tnx QSO in QRP, 73 21:06z
"fou tous les moments cours"
Avatar utilizator
bizzu
 
Mesaje: 117
Membru din: 22 Mar 2013, 21:44
Localitate: Timisoara

Re: QRP - performanta sau masochism?

Mesajde bizzu » 24 Iul 2013, 00:18

Si-a venit si QSO-ul care duce recordul personal de distanta in QRP acolo unde va fi greu de depasit: 15.700km cu 10W SSB.

VK7AC 7159.5 YO2MSB [OC] Australia tnx QSO in QRP - only 10W, 73 21:15z
"fou tous les moments cours"
Avatar utilizator
bizzu
 
Mesaje: 117
Membru din: 22 Mar 2013, 21:44
Localitate: Timisoara

Re: QRP - performanta sau masochism?

Mesajde bizzu » 26 Iul 2013, 00:17

Adaugat si China pe harta QRP-ului:

BY4IB/4 14255.0 YO2MSB [AS] China tnx QSO in QRP, 73 21:04z
"fou tous les moments cours"
Avatar utilizator
bizzu
 
Mesaje: 117
Membru din: 22 Mar 2013, 21:44
Localitate: Timisoara

Următorul

Înapoi la Discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 3 vizitatori

cron