QRP - performanta sau masochism?

...pe teme radioamatoricesti

Re: QRP - performanta sau masochism?

Mesajde bizzu » 03 Noi 2013, 23:07

Inca un QRP frumos, prestat cu 24h inainte de CQ WW SSB 2013, in timp ce ma plimbam prin banda de 40m in cautare de ceva interesant. Executat ca de obicei, cu batranul Yaesu FT-7 si ai sai 10W.

by9.JPG
"fou tous les moments cours"
Avatar utilizator
bizzu
 
Mesaje: 117
Membru din: 22 Mar 2013, 21:44
Localitate: Timisoara

Re: QRP - performanta sau masochism?

Mesajde yo9how » 04 Noi 2013, 02:22

Felicitari pentu acest qso cu doar 10 w; si, ca sa raspund la titlul topicului, este cu adevarat o performanta si nu masochism, chiar daca uneori eu am impresia asta si la 100W
yo9how
 
Mesaje: 7
Membru din: 24 Mar 2013, 10:23

Re: QRP - performanta sau masochism?

Mesajde bizzu » 04 Noi 2013, 16:44

Daca te gandesti ca majoritatea statiilor falfaie peste tine kilowatt-ii la orice pile-up mai serios, normal ca te simti QRP-ist.

INSA stau eu si ma intreb, ca tot veni vorba: ce farmec mai are reusita unui QSO cand iti creezi singur propagarea incalzind ionosfera cu buhaiul? Ajungi curand sa te limitezi la a contabiliza DXCC-uri, diplome, puncte in concursuri. Asa, si? Realizezi rand pe rand toate obiectivele de performanta si apoi, tinand cont ca planeta asta e un spatiu finit si ca marlanii aia de extraterestri refuza sa faca QSO-uri cu noi radioamatorii pamanteni, te trezesti fara obiectul muncii. In maxim 5 ani consumi tot ceea ce insemna la inceput pasiunea asta pentru comunicarea prin unde radio. Dupa care renunti complet la a mai face radioamatorism. Pentru ca, undeva, pe parcurs, placerea unui QSO s-a pierdut in goana dupa tari, puncte, diplome. Pentru ca devii incet-incet un robot care stie sa genereze doar un "59 - 73". Am vazut deja de prea multe ori povestea asta intamplandu-se in jurul meu. Aviz amatorilor. Radio-amatorilor.
"fou tous les moments cours"
Avatar utilizator
bizzu
 
Mesaje: 117
Membru din: 22 Mar 2013, 21:44
Localitate: Timisoara

Re: QRP - performanta sau masochism?

Mesajde bizzu » 24 Dec 2013, 23:40

A devenit deja o traditie ca in preajma Craciunului sa reusesc QSO-uri deosebite. Anul acesta a fost sa fie primul QRP cu Japonia:

JA0PI 7123.0 YO2MSB 40m [AS] Japan tnx QSO in QRP, 73 20:34z
"fou tous les moments cours"
Avatar utilizator
bizzu
 
Mesaje: 117
Membru din: 22 Mar 2013, 21:44
Localitate: Timisoara

Re: QRP - performanta sau masochism?

Mesajde yo2loj » 03 Ian 2014, 23:45

Felicitari, tzucu-ti QRP-ul tau!
Avatar utilizator
yo2loj
 
Mesaje: 25
Membru din: 22 Mar 2013, 21:32
Localitate: Timisoara

Re: QRP - performanta sau masochism?

Mesajde bizzu » 05 Ian 2014, 23:01

QRP-ul asta al meu mi-a dat satisfactii mult peste ce mi-ar fi oferit orice buhai oricat de scump sau oricat de competent.
Mai am de lucrat America de Sud in QRP si apoi trec la QRPP.
"fou tous les moments cours"
Avatar utilizator
bizzu
 
Mesaje: 117
Membru din: 22 Mar 2013, 21:44
Localitate: Timisoara

Anterior

Înapoi la Discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron